* Hoe luchtdicht is een monumentaal gebouw? Blowerdoordemo bij boerderij NME/Scouting Houten

Op zaterdag 20 juni 2025 organiseerden gemeente Houten, het Duurzaam Monumenten Collectief en EnergieRijk Houten een live blowerdoordemonstratie in het gemeentelijke monument aan de Keercamp 13 in Houten, thuisbasis van het Natuur- en Milieu Educatiecentrum (NME Houten).

Met een blowerdoor wordt de luchtdichtheid van een gebouw gemeten. Een grote ventilator in de voordeur zet het pand onder onder- of overdruk, waarna zichtbaar wordt waar lucht naar binnen of buiten stroomt. Met rook worden de lekplekken zichtbaar gemaakt: langs kozijnen, naden, vloeren, het dak en andere aansluitingen.

Monumentale gebouwen verliezen tot 50% van hun warmte via kieren en lekken. De demo liet zien waar dat warmteverlies zit en wat er, ook in een beschermd pand, aan te doen is. Veel maatregelen zijn eenvoudig, goedkoop en volledig reversibel: tochtstrips, kietenband, radiatorfolie.

De demonstratie werd uitgevoerd door het doorblowerteam van de regio. Bewoners, monumenteigenaren en medewerkers van de gemeente keken mee.

Meer weten?
Kijk op www.energierijkhouten.nl of www.duurzaammonumentencollectief.nl